Mandle v jídelníčku
K naší škodě patří mandloň obecná ke stromům, které začínají kvést hodně brzy zjara, nejčastěji v březnu. To znamená, že naše jarní mrazíky pro ni představují velikého nepřítele. Nejlépe se jí daří ve středomořském pásmu, ale ani u nás to není úplně neznámý strom. V nejteplejších částech Moravy a v místech, kde lze stromy chránit, se dají mandloně pěstovat i u nás, ale bohužel z neznalosti a špatným hospodařením bylo mnoho mandloňových sadů zlikvidováno a dnes jsou spíše raritou.
Mandle patří především k pochutinám a konzumují se jak pouze usušené, tak pražené, sladké či slané. Nejvíce využijeme bohatou výživnou hodnotu bez pražení. Přes polovinu hmotnosti mandle je tuk, ale je to zdraví prospěšný tuk. Pro konzumaci se mandle doporučují hlavně pro velký obsah vápníku a fosforu a pro optimální množství zinku, mědi a manganu. Výborný poměr vápníku, hořčíku a draslíku z této pochutiny dělá produkt, který příznivě působí na naši nervovou soustavu a snadněji se vyrovnáme s únavou a špatnou náladou. Díky těm správným tukům je to potravina doporučovaná sportovcům jako podpora vitality a prostředek k obnovení energie.
Mandle jsou významným doplňkem stravy pro lidi trpící osteoporózou a problémy s kostmi. Mlsat je můžou i těhotné ženy, protože vše, co obsahují, pomáhá ke zdravému vývoji dítěte. Pokud máte to štěstí a dostanete se k čerstvým mandlím, využijte to, protože čerstvé mandle jsou pro lidský organismus nejlépe stravitelné a využitelné.
Mandle slouží také k výrobě mandlového mléka. Pokud nechcete kupovat to průmyslově vyráběné, které obsahuje i další přísady (u nás se prodává jako mandlový nápoj), můžete si ho snadno vyrobit doma v mixéru z loupaných mandlí a vody. Mandle bez slupek necháte nejlépe den namočené a potom je rozmixujete ve vodě a přelijete přes sítko. Použít se dá všude tam, kde se používá normální mléko. Obzvláště pro osoby s alergií na kravské mléko je to vhodná varianta. Zbylou drť můžete usušit a použít třeba na koláč.